جزیره کرت یونان

جزیره کرت یونان

کرت یکی از جزیره‌های بزرگ یونان و پنجمین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است؛ شهری که روزگاری مرکز کهن تمدن اروپا بوده است. نام قدیمی این جزیره «اقریطس» به معنای جزیره بزرگ است.

جزیره کرت یونانمهد تمدن مینوسی یا تمدن باستانی اروپاست. بر اساس یافته‌های تاریخی، قدمت این شهر بیش از این تمدن است. جدای از ارزش تاریخی، این شهر امروز یکی از مقصدهای مهم گردشگری در اروپاست و هر ساله میلیون‌ها نفر از نقاط مختلف دنیا برای گشت و گذار به کرت سفر می‌کنند.

برای کسانی که علاقه مند به تاریخ هستند، کرت گزینه‌های بسیاری فراهم آورده است؛ کلیساهای قرن 14 ، کاخ‌های سلطنتی و اشیای باستانی شما را با این تمدن کهن و باستانی اروپا آشنا خواهد کرد. کرت افسانه‌های بسیاری در دل خود دارد؛ از نبردهای اساطیری گرفته تا جنگ استقلال یونان، همه و همه در این شهر هنوز زنده است.

بخشی از معماری شهر به تاریخ عثمانی و حضور مسلمانان در کرت باز می‌گردد. گرچه امروز معماری مدرن جای این معماری را گرفته اما آثار آن هنوز در شهر می‌درخشد. کرت شهری است با سواحل درخشان، رشته کوه‌های چشم نواز، دره‌های حاصلخیز و فرهنگ غنی. در یک کلام کرت شهری است کوچک با گنجینه‌هایی فراوان که برای کشف آن باید یک عمر زمان صرف کرد.

مکانهای دیدنی جزیره کرت یونان

بنادر هانیا و رتیمنو که شهرهای یونانی هستند در این محل هستند که بسیار زیبا و دیدنی هستند. علاقمندان به تاریخ و باستان شناسی می توانند در هراکلیون به عنوان مرکز کرت، به موزه باستان شناسی ایراکلیون بروند از دیدنی های آن لذت ببرند..در قلب قسمت قدیمی شهر، عمارت ونیزی متعلق به قرن 17 قرار دارد.

مشهور ترین ساحل کرت ؛ ساحل پریولی است. در این مکان مردم بسیاری برای تفریح حضور دارند از نظر جاذبه های دیدنی و طبیعی حرف اول را در کرت می زند. اگر در نظر دارید در کنار حمام آفتاب به بازدید از مناظر طبیعی نیز بپردازید، بهتر است به ساحل ماتالا سری بزنید زیرا در آنجا تعداد زیادی غارهای ساختۀ دست بشر وجود دارند که در دل صخره ها و پرت گاه های کنار دریا حفاری شده اند.

شهر قدیمی یکی ازقسمت‌های زیبای شهر و به طور خلاصه سرمایه اصلی توریستی کرت است.این شهر قدیمی در کنار بندرگاه قرار دارد و خیابان‌های باریک و معماری پنجره در پنجره آن هر رهگذری را به خود جذب می‌کند. در این قسمت شهر می‌توانید کافه‌های عجیب و جالبی بینید و در قسمت قدیمی آن دوران اوج روم باستان را از نزدیک مشاهده کنید.

یکی دیگر از نقاط زیبای ساحل شهر کرت بندر آگیوس نیکولاس است که برای تفریحات آبی بهترین انتخاب است. شما می‌توانید در اطراف این بندر به تماشای ماهیگیران محلی بنشینید و یا در کافه‌های اطراف آن نوشیدنی‌های خنک محلی بخورید. این بندر دارای امکانات تفریحاتی مناسبی برای کودکان است و به همین دلیل برای گشت و گذار خانوادگی بسیار مناسب است.

800 سال پیش ونیزی‌ها در این جزیره دژ محکمی برای محافظت از شهر ساختند و بعدها این جزیره خانه مبتلایان به جذام در سراسر یونان شد. این جزیره در سال 1957 از قرنطینه خارج شد و امروز به یکی از مکان‌های تفریحی بدل شده است شما می توانید با قایق در عرض 30 دقیقه خود را به این جزیره برسانید